TIP NA VÝLET: Rozhľadňa Kukla

Ak sa v našom okrese spomenie rozhľadňa, tak určite každému ako prvá napadne rozhľadňa Veľká Homola nad Modrou. Viete však o tom, že jedna menšia rozhľadňa sa nachádza aj nad obcami Dubová, Píla a Častá? Predstavujeme vám rozhľadňu Kukla.

Rozhľadňa iba pre odvážnych

Rozhľadňa Kukla sa nachádza vo výške 564 m.n.m. (pre porovnanie Veľká Homola 709 m.n.m.) a je vysoká 12 m. Drevená rozhľadňa svojou konštrukciou určite nie je vhodná pre malé deti (iba pre tie odvážne a pod dohľadom rodičov) a ani pre ľudí, ktorí neobľubujú výšky. Na vrchol sa vystupuje po rebríkoch, tie sú zábradlím istené iba z jednej strany. Celá konštrukcia sa jemne nahýba do jednej strany a preto je istená lanami.

Výhľad

Výhľad je naozaj úchvatný a budete sa môcť pokochať pohľadom na Dubovú, Modru, Trnavu, Budmerice, Veľkú Homolu, Pezinsku Babu a najmä prekrásne lesy a prírodu.


Zaujímavosť: Legenda hovorí, že hrad Červený Kameň mal stáť práve na kopci, kde sa nachádza rozhľadňa. Jednu noc však duchovia preložili stavbu na miesto, kde hrad stojí práve dnes.


Všetky cesty vedú na Kuklu

  1. cesta začína v Modre Harmónii. Vyberiete sa po červenej trase na Medvediu skalu a potom po modrej cez Tri kopce na Kuklu. Výstup vám bude trvať približne 1:30 h.
  2. cesta začína na Píle. Vyberiete sa po žltej značke na Pred Vrchmi a odtiaľ po Modrej na Kuklu. Výstup vám bude trvať približne 1:10 h.
  3. cesta je najkratšia a začína na chate Fúgelka. Vydáte sa po modrej značke a cez Pred Vrchmi sa dostanete priamo na Kuklu. V tomto prípade výstup nezaberie viac ako 1 h.

Pozor na vietor !

Na rozhľadňu určite nechoďte, ak je vonku veterné počasie. Jemne labilná konštrukcia rozhľadne nachádzajúca sa na hrebienku sa vtedy naozaj výrazne kýve a trasie :).

TIP: Na navigáciu v prírode sme používali https://mapy.hiking.sk/

Leave A Reply

Navigate