TIP NA VÝLET: Kláštor skrytý v lesoch

Na tento víkend hlásia ešte krásne počasie, a preto ho neváhajte využiť na poriadny výlet. Vedeli ste o tom, že iba kúsok od nášho okresu nájdete kláštor skrytý v lesoch? Zrúcaninu Kostola a kláštora Sv. Kataríny sa jednoducho oplatí navštíviť.

KDE NÁJDEME KATARÍNKU?

Zrúcaninu Kostola a kláštora sv. Kataríny, známejšiu ako Katarínka nájdeme v lesoch Malých Karpát, v katastri obce Dechtice asi 20 km od Trnavy. Komplex je súčasťou prírodnej rezervácie Katarína, ktorá patrí do CHKO Malé Karpaty.

AKO SA NAJLEPŠIE DOSTANEME KU KATARÍNKE?


Ak si chcete spraviť  dlhší peší výlet, tak si môžete  vybrať cestu z Naháča (40min.), alebo z Dechtíc (1h 20 min), či z Dobrej vody (1h 20 min.) My sme si tentokrát vybrali pohodlnejšiu a rýchlejšiu cestu, pričom do navigácie sme zadali Katarínka- parkovisko, kde sme jednoducho zaparkovali a potom od hranice CHKO Malé Karpaty sme išli peši. Po pár minútach krásnej nenáročnej prechádzky sme boli v našom cieli- pri Katarínke.


ČO VIEME O KATARÍNKE?


V roku 1618 vydal  gróf  Krištof Erdödy zakladaciu listinu pre kláštor františkánov, na mieste kde sa zjavovala sv. Katarína. Katarínka bola postavená v ranobarokovom štýle talianskym majstrom Pietrom Spazzom.  Kostol bol dlhý 52 m, široký 12,9 m a výška veže presahovala 30 m, mal 4 zvony a bol zdobený maľbami a štukami. V polovici 17. storočia bolo pri kláštore založené laické Bratstvo pásikárov, ktorého členovia sa popri náboženských aktivitách venovali chorým a chudobným, no pre údajné zneužívanie odpustkov a milostí  cisár Jozef II. toto spoločenstvo zrušil. Jozef II. úplne zrušil celý kláštor v  roku 1786. Po tomto kroku začal kláštor chátrať. Niekoľko rokov opustený kláštor obývali siedmi vojenskí invalidi z Tranvy. Objekty boli niekoľkokrát vykradnuté a už sa nepodarilo zabrániť ich postupnej premene v ruiny. Až v roku 1995 zrúcaniny začínajú ožívať vďaka mladým dobrovoľníkom, ktorí sa rozhodli kláštor zachrániť.

ZDROJE:

1. KVETÁNOVÁ, Ivana Kvetánová. Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach (Katarínka) a jeho archeologické objavy,  In: ŠIMONČIC, J.- ŠIMONČIC, I. Dechtice- k dejinám r. kat. Farnosti. Dechtice, 2012.

2.MATULOVÁ, Martina. Kláštor sv. Kataríny pri Dechticiach (diplomová práca). Bratislava, 2003.

3.HERCEG, Peter. Doterajšie skúsenosti pri obnove zrúcaniny kláštora Katarínka. Bratislava, 2009.

4. https://www.katarinka.sk/

Leave A Reply

Navigate